Pnademija novog koronavirusa je svakako uslovila posebnu krizu na grčkom tržištu nepokretnosti. Ali ta kriza pogađa najviše deo tržišta koji se odnosi na izdavanje. Svi koji žele da kupe nekretninu u Grčkoj treba da znaju da cene ne samo da nisu pale, već su nastavile da rastu.
Podaci kojima barata odstek za statistiku u Nacionalnoj Banci Grčke pokazuju da je cena stanova u Grčkoj porasla u proseku za 3,2% u odnosu na 2019. Od početka 2020 vrednost stambenih objekata je porasla u proseku za 4,5%. To se deilo uprkos činjenici da su tokom 2019 cene već porasle 7,2% u odnosu na prethodnu godinu. Pogledajmo detaljnije celu situaciju.
Tokom perioda JUL-Septembar 2020, stanovi u novim zgradama ( ne starijim od 5 godina) dobili su 4,2% na vrednosti, ako poredimo isti period za 2019. Stanovi u preprodaji pokazuju nešto umereniji rast u ceni, 2,6%. Treba napomenuti da je prošlogodišnji rast cena stanova u novim zgradama bio 7,7%, a u starim 6,9%.
Posebnosti različitih delova države
Ako detaljnije proučimo mapu, primetićemo veliki skok u cenama stanova u oblasti oko Atine. Već u trećem kvartalu beležimo rast u ceni kvadrata od 5,6%. Stopa razvoja u Solunu je nešto manja, samo 4,3%. U manje popularnim oblastima, vrednost nepokretnosti je porasla za svega 1,5%.
U manjim gradovima možete priuštiti nekretnu i po nižim cenama, jer je u proseku cena opala za 0,3%. Treba naglasiti da je pandemija i te kako uticala i bila prisutna, jer je u 2019, kada nije bilo pandemije, cena u odnosu na 2018 porasla i to za:
• Atina - 10,5%
• Solun – 6,9%
• druge, turistički popularne destinacije – 4,5%
• mali gradovi – 3,7%
Trenutno je prosečan rast cena stambenih objekata 7,4%The average yearly raise in prices of residence sales is currently at 7,4%. Prosečan tromesečni rast je u tećem kvartalu bio nepromenjen , ako pogledamo 2019 – 3,4%. Ovi podaci govore da je interesovanje za stambene objekte i dalje jako populano kod investitora i da izgradnja istih donosi prihod, isto kao i kod stranih kupaca koji žele da priušte kvadrate u EU.